5. Zielona mobilna wyspa na Deptaku w Hrubieszowie

Ulica Rynek, a zwłaszcza ta jej część, która jest wyłączona z ruchu samochodowego i przeznaczona tylko dla pieszych (tzw. deptak) to wizytówka Hrubieszowa i miejsce, w którym skupia się życie codzienne mieszkańców naszego miasta.
Pomysł stworzenia zielonej wyspy- altany powstał wśród hrubieszowskich seniorów. Chcielibyśmy, aby na hrubieszowskim deptaku powstał punkt, który  w gorące letnie dni da schronienie od słońca i wytchnienie wśród roślin. Punkt ten składać się będzie z podłogi, ławek i pergoli zbudowanych z drewna, w pełni przenośnych, na których umieszczone zostaną rośliny w donicach - krzewy  i bluszcze. Rośliny będą umieszczone na tyle gęsto, że będą ocieniać ławki.
Całość będzie zajmować powierzchnię maksymalnie 4x4, będzie się składać  z dwóch części, które będzie można ustawić niezależnie od siebie. Wyspę będzie można przenosić na czas uroczystości odbywających się na placu, a zimą demontować.
Dzięki zamontowaniu wyspy mieszkańcy i mieszkanki Hrubieszowa uzyskają miejsce odpoczynku i chętniej będą spędzać czas na deptaku. Jednocześnie Hrubieszów da się poznać jako miasto otwarte na potrzeby mieszkańców, które nie boi się nowatorskich rozwiązań i podobnie jak np. w 2019 roku Warszawa, zachęca swoich mieszkańców do spędzania wolnego czasu w miejskiej przestrzeni publicznej. Tworzenie takich punktów do krótkotrwałego odpoczynku, jak ławki i altany, może też stać się ważnym elementem polityki senioralnej miasta.

Ulica Rynek w Hrubieszowie - Deptak

Adres źródłowy: https://konsultacje.miasto.hrubieszow.pl/projekty/5-zielona-mobilna-wyspa-na-deptaku-w-hrubieszowie